Fotowoltaika - definicja z Wikipedii
Ogniwa fotowoltaiczne wykorzystywane są również w elektronice użytkowej (kalkulatory, lampy ogrodowe, oświetlanie znaków drogowych), zasilaniu układów telemetrycznych w stacjach pomiarowo rozliczeniowych gazu ziemnego, ropy naftowej oraz energii elektrycznej, zasilanie automatyki przemysłowej i pomiarowej, a także produkcji energii w pierwszych elektrowniach słonecznych. Ogniwa tego typu wykorzystywane są również w użytku domowym. Mylone są one często z kolektorami słonecznymi, które odróżniają się tym, że przekształcają energię promieniowania słonecznego w ciepło.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fotowoltaika
Fotowoltaika - definicja z Wikipedii
Fotowoltaika znajduje obecnie zastosowanie, mimo stosunkowo wysokich kosztów (choć te drastycznie maleją, a w opracowaniu są nowe, tańsze technologie np: oparte na perowskitach), w porównaniu z tzw. źródłami konwencjonalnymi, z dwóch głównych powodów: ekologicznych (wszędzie tam, gdzie ekologia ma większe znaczenie niż ekonomia), oraz praktycznych (promieniowanie słoneczne jest praktycznie wszędzie dostępne).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fotowoltaika
Minusy stosowania paneli słonecznych
Panele słoneczne mają bardzo dużo plusów, które wynikają z ich nowoczesnej konstrukcji oraz przepisów prawnych. Trzeba jednak przyznać, że niewłaściwie stosowane mogą mieć też kilka minusów. Zaliczyć można do nich kilka elementów, takich jak chociażby nadprodukcję ciepłej wody w trakcie lata. Taki problem możemy jednak bez problemu wyeliminować dzięki zastosowaniu odpowiedniej ilości paneli słonecznych po konsultacji ze specjalistami. Problem z wytrzymałością paneli został wyeliminowany w ostatnich latach poprzez użycie do produkcji coraz to lepszych materiałów z większą trwałością, odpornych na warunki atmosferyczne, które w Polsce są bardzo zmienne i wymagają najlepszej jakości materiałów.